Dinamo pleacă cu toate punctele de pe terenul liderului

1
578

dinamo-odorhei 14-15Dinamo a provocat prima înfrângere a Odorheiului de pe teren propriu din acest sezon competițional. Echipa lui Constantin Ștefan s-a impus cu 25-22 și s-a apropiat la trei puncte de podium, făcând ca finalul de sezon rezulat să fie și mai încins.

La fel ca și în tur, echipa lui Vlad Caba a făcut un joc slab, cu multe greșeli, taxate de dinamoviști. Prima repriză a fost sub semnul echilibrului și terminată la egalitate, 13-13, diferența maximă dintre cele două formații fiind de două goluri: 0-2, 5-3 și 8-6. În actul secund, Dinamo a fost net echipa mai bună, mai sigură în defensivă, și pe fondul unui joc bun s-a desprins la cinci lungimi, cu opt minute înainte de final. Antrenorul gazdelor a găsit formula câștigătoare însă, temporar, trimițând pe Orban în poartă și pe Kuzmanoski în locul lui pe faza ofensivă și Odorheiul a egalat astfel la 22, prin Mihalcea, cu două minute înainte de final. Ragot a înscris pentru Dinamo după șapte minute de secetă, iar la faza imediat următoare Răpciugă a recuperat o minge și a înscris în poarta goală, rezolvând soarta celor trei puncte. Până la final, Mironescu a mai înscris un gol în poarta harghitenilor și Dinamo se apropie de podium, având și un meci abordabil în weekend, contra Energiei.

HC Odorhei-Dinamo București 22-25 (13-13)
HC Odorhei: Tevzadze, S. Orban (portari), Rusia 6 goluri, Mihalcea 5 (1 din 7m), Majnov 4 (1 din 7m), Ramba 3, Sipos 2, Talas 1, Kuzmanoski 1, Stoilov, Komporaly, L. Orban, Ferenczi, Onyejekwe
Dinamo București: Irimuș (portar), Vrankovic 7 goluri, Mironescu 6, Chiruț 3, Ragot 2, Asoltanei 2 (1 din 7m), Răpciugă 1, Diaw 1 (din 7m), Manea 1, Sandrk 1, Șandru 1, Mocanu
Aruncări de la 7m: 2/2, respectiv 4/2
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 0 x 2 min.