Dinamo e prima finalistă a Cupei României

0
353

Prima semifinală a Cupei României la handbal masculin s-a disputat în această dimineață, cu începere de la ora 11:00. Dinamo București a învins pe CSM Bacău cu 22-17 (8-7) și va lupta pentru trofeu cu câștigătoarea partidei Poli Timișoara-HC Dobrogea Sud Constanța.

Primul meci oficial al băieților a avut loc azi dimineață, în semifinalele Cupei României. Dinamo București a câștigat meciul cu Bacău, 22-17, însă „câinii” au primit o replică bună din partea moldovenilor, cel puțin timp de 45 de minute. Bacăul a condus la două goluri pe parcursul primei reprize, 6-4 și 7-5, însă Dinamo a revenit și a intrat la cabine în avantaj, 8-7. Băcăuanii nu au mai marcat din minutul 24 și până la pauză.

Dinamo s-a desprins în ultimul sfert de oră, a profitat de câteva greșeli ale adversarilor și de câteva parade ale lui Saied și a avut un maxim de +6 pe tabelă, 18-12, 19-13 și 21-15. Conform frh.ro, cei mai buni marcatori al întâlnirii au fost Nicu Negru și Nikola Crnoglavac, cu câte 5 goluri.

Dinamo București-CSM Bacău 22-17 (8-7)
Dinamo București: Heidarirad, Lazăr (portari), Negru 5 goluri, Bannour 4, Kuduz 4, Szasz 3, Ghionea 2, Gavriloaia 2, Vujic 1, Humet 1, Botea, Savenco, Bizău, Mousavi, Shebib
CSM Bacău: Cozma, Tamaș, Saldatsenka, Freiwald (portari), Crnoglavac 5 goluri, Bahdal 4, Tîrzioru 3, Păunică 2, Rotaru 1, Huta 1, Cotinghiu 1, Gal, Stănică, Coric, Iordachi, Dârlău