Dinamo deschide semifinala cu o victorie clară!

0
2300

Dinamo București a făcut un prim pas spre calificarea în a doua finală consecutivă a campionatului după succesul cu 27-19 (14-10), înregistrat vineri seară pe teren propriu în fața Constanței. „Câinii” sunt la o victorie distanță de calificarea în ultimul act, al doilea meci al semifinalei fiind programat pe 26 aprilie la Constanța.

Dinamo s-a instalat confortabil la conducere după minutul 15 al întâlnirii și a obținut o victorie pe deplin meritată în disputa din Sala „Dinamo”. De la 7-6, gazdele au marcat de trei ori consecutiv și s-au desprins la patru lungimi, un ecart înregistrat și la pauză: 14-10. Imediat după reluare, Vrankovic, Șandru și Allahkaram Esteki au dus scorul la 17-10, iar până la final Constanța a avut doar o revenire de moment, ajungând la minus patru pe tabelă (15-19). Elevii lui Eliodor Voica au rezolvat meciul cu o nouă serie de trei goluri, 22-15 în minutul 46, iar în ultimul minut tot Allahkaram Esteki stabilea cea mai mare diferență a partidei, de opt goluri, și totodată rezultatul final: 27-19.