Dinamo continuă parcursul fără greșeală, Dalibor Cutura își învinge fosta echipă! Steaua și Minaur rămân neînvinse și după etapa a cincea, Mateoniu a adus un punct Făgărașului în disputa cu Poli! Victorii pentru Turda și CSM București

0
902

CSM Focșani este protagonista etapei a cincea, după ce a învins pe HC Dobrogea Sud Constanța, pe teren propriu, scor 23-20. Tot în această rundă, Dinamo a trecut de Călărași cu 27-25 și își continuă parcursul perfect din acest start de sezon.

Patru formații au rămas neînvinse după cele cinci runde scurse. Pe lângă Dinamo și Focșani, primele două clasate, Minaur și Steaua au câștigat și ele, pe teren propriu. Băimărenii au învins pe CSM Bacău, 28-27, în timp ce Steaua a trecut de HC Buzău, 26-21.

Sâmbătă, CSM București a câștigat la Vaslui, 27-22, și leagă două victorii consecutive. Poli Timișoara rămâne însă fără victorie și după etapa din weekend. Bănățenii au remizat la Făgăraș, 28-28, după ce în minutul 49 era 25-21, iar cu două minute înainte de final 25-27. Răzvan Mateoniu a adus un punct echipei sale cu câteva secunde înainte de final, cu un gol din inter stâng.

Potaissa Turda a obținut al patrulea succes stagional, 33-28 cu Reșița, acasă.