Derby doar o repriză

0
913

După două înfrângeri consecutive și un joc slab, Minaur s-a impus joi seară, în ultimul meci al primei etape a returului, 28-22 pe terenul Stelei. Băimărenii au controlat meciul în permanență și s-au desprins decisiv în debutul părții secunde, când au punctat de șase ori consecutiv.

Fără Salinas, Steaua l-a pierdut și pe Pîrîianu, accidentat în minutul 25. Până atunci, Minaur a deținut controlul, Steaua fiind la conducere într-un singur moment, 4-3, în minutul 7 al întâlnirii. Băimărenii au avut 10-6 în minutul 18, dar Steaua s-a apropiat în ultimele șase minute, în care n-au primit gol și au înscris de trei ori.

Pe fondul joculul slab al gazdelor, Minaur s-a desprins decisiv în debutul părții secunde. Băimărenii au punctat de șase ori consecutiv și s-au distanțat la 18-11, iar până la final Eklemovic și compania au conservat rezultatul. 22-28 scor final și Minaur revine, pentru moment cel puțin, pe podium.

CSA Steaua Alexandrion București-HCM Minaur Baia Mare 22-28 (11-12)
CSA Steaua: Corzo 9 goluri, Stanciu 6, Vancea 3, Nistor 2, Georgescu 1, Pîrîianu 1
HCM Minaur: Sadoveac 6 goluri, Eklemovic 6, Grasu 5, Bera 4, Pribanic 3, Popescu 2, Marta 1, Martinez 1
Aruncări de la 7m: 4/4, respectiv 7/3
Eliminări: 5 x 2 min., respectiv 10 x 2 min.
Cartonaș roșu: Fotache (trei eliminări)