Cupa rămâne la Constanța! Cristi Fenici, MVP-ul Final Four-ului

0
1582

HC Dobrogea Sud Constanța a câștigat Cupa României pentru prima dată în istorie și și-a asigurat prezența în viitorul sezon al Cupei EHF. Dobrogenii au învins pe Poli Timișoara cu 23-21 în finală, în timp ce în meciurile pentru bronz Minaur Baia Mare a trecut de Steaua, 26-24.

Primul meci al zilei le-a pus față în față pe Minaur și Steaua, învinsele din semifinale. Băimărenii au reușit să se impună, într-o partidă însă în care nu au fost utilizați Pierre Ragot, de la Minaur, respectiv Stefan Vujic, Samvel Aslanian și Huba Talas, de la Steaua. Astfel, băieții lui Raul Fotonea au controlat meciul și au avut emoții doar în câteva momente, când bucureștenii s-au apropiat la un gol pe tabelă, 21-20 și 22-21.

Minaur Baia Mare-CSA Steaua București 26-24 (15-11)
Minaur Baia Mare: Bucătaru, R. Pop 1 gol (portari), Căbuț 6, Dragas 4, Haiduc 4, Cristescu 4, Mureșan 3, Popescu 2, Marta 1, Câmpan 1, Vilovski, Lazic, I. Pop, Bușecan, Mihai, Sabău
CSA Steaua București: Stănescu, Merlă (portari), Georgescu 5 goluri, Florea 5, Mihalcea 3, Roșu 3, Kostadinovic 3, Vegar 2, Johannson 1, Kedzo 1, Bizău 1, Răpciugă, Irimescu, Dascălu, Stavrositu, Becheru
Aruncări de la 7m: 2/2, respectiv 3/3
Eliminări: Dragas (3), Câmpan, Cristescu, respectiv Becheru, Bizău (2)
Cartonaș roșu: Dragas (trei eliminări)
Jucătorul meciului: Călin Căbuț (Minaur Baia Mare)

Finala a fost mult mai disputată și mai tensionată, așa cum era de așteptat, și a avut două reprize total diferite. Prima a aparținut Timișoarei, care a stat foarte bine în defensivă și pentru care Savic a avut intervenții foarte bune, a înscris goluri ușoare în debut și a preluat astfel inițiativa. Cîmpan a fructificat trei contraatacuri în primele șapte minute și a dus-o pe Poli la 3-1 și tot el avea să stabilească cea mai mare diferență a primei reprize, în minutul 26: 12-8. Până atunci, Fenici, MVP-ul turneului, a fost peste tot pe teren, ordonând fiecare atac al bănățenilor și achitându-se foarte bine de sarcini în defensivă. Doar că gazdele au revenit pe fondul unei duble superiorități, au intrat la cabine la o lungime în spatele lui Poli și finala era redeschisă.

Însă din nou Poli a avut un start mai bun. Alb-violeții s-au desprins la 15-11 și doar din acel moment Constanța și-a ridicat considerabil nivelul defensivei. A venit rândul lui Mitrevski să iasă la rampă, astfel că HCD a încasat un gol în 11 minute și a reușit să treacă așadar a doua oară la conducere, 17-16, după un gol semnat de Malinovic. Dobrogenii și-au continuat momentele bune din apărare, au profitat de eliminarea primită de banca timișoreană pentru proteste și s-au desprins la 20-17, cu opt minute înainte de final. Suspansul se putea prelungi, însă Marjanovic a irosit o aruncare de la șapte metri la 21-19, iar Nikolic, găsit liber pe semicerc, a dat lovitura de grație. Constanța se impune cu 23-21 la final pentru a opri seria neagră de pe teren propriu cu Timișoara, pe care nu o învinsese acasă din 2013, și pentru a obține prima Cupă din istorie.

Poli Timișoara-HCDS Constanța 21-23 (12-11)
Poli Timișoara: Savic, Vîlceanu, Daskaloski (portari), Orbovic 4 goluri, Marjanovic 4, Cîmpan 4, Fenici 4, V. Milosevic 3, K. Milosevic 1, Lasica 1, Păiuș, Neamțu, Hrimiuc, Santeiu, Uruianu. Antrenor: Pero Milosevic
HCDS Constanța: Mitrevski, Dane (portari), Vujovic 5 goluri, Crnoglavac 4, Nikolic 4, Malinovic 3, Cutura 2, Buricea 2, Vujadinovic 1, Toma 1, Rohozneanu 1, Rakcevic, Nistor, Mladenovic, Markoski. Antrenor: Sandu Iacob
Aruncări de la 7m: 4/3, respectiv 3/3
Eliminări: Păiuș, Orbovic, V. Milosevic (2), Cîmpan, P. Milosevic respectiv Malinovic, Nikolic, Markoski
Jucătorul meciului: Cristi Fenici (Poli Timișoara)

Premiile individuale acordate la final turneului:
Cel mai bun portar: Tudor Stănescu (CSA Steaua București)
Golgheterii turneului: Filip Marjanovic (Poli Timișoara), Călin Căbuț (Minaur Baia Mare), Milos Dragas (Minaur Baia Mare) – 13 goluri
MVP-ul turneului: Cristi Fenici (Poli Timișoara)

sursă foto: Facebook HC Dobrogea Sud Constanta