Cupa merge în Banat după 33 de ani!

0
1137

Poli Timișoara a câștigat duminică seară Cupa României, după victoria din finala cu Steaua, scor 31-27 (15-14). Pentru bănățeni este primul trofeu după o pauză de 28 de ani și a doua Cupă din istorie, după cea din 1986!

Finala de la Focșani a avut-o pe Timișoara în prim-plan, care s-a aflat la conducere de la început și până la final. Mai inspirată în plan ofensiv, Poli s-a desprins la 9-5, 12-8 și 14-10, însă Steaua a găsit resurse pentru a intra la cabine cu -1, după două goluri marcate de Aslanian și Vegar în ultimul minut. La reluare tot Poli a fost mai stăpână pe situație, s-a desprins din nou pe tabelă, doar că de data aceasta n-a mai dat posibilitatea Stelei să revină. Cu Marjanovic în prim-plan, marcator a nouă goluri, Poli s-a impus cu 31-27 și duce Cupa pe Bega după 33 de ani.

La finalul partidei au fost acordate și premii speciale, respectiv Gabriel Florea (CSA Steaua București) – golgheter (19 goluri), Mohsen Babasafari (CSA Steaua București) – cel mai bun portar, Ionuț Georgescu (CSA Steaua București) – premiul fair-play și Marius Sadoveac (Poli Timișoara) – MVP.

În finala mică Dinamo București a învins pe CSM Focșani cu 32-30 (14-14).

Poli Timișoara-CSA Steaua București 31-27 (15-14)
Poli Timișoara: Tcaciuc, Varo 1 gol (portari), Marjanovic 9, Sadoveac 7, Dragas 6, Cîmpan 3, Milosevic 2, Pribanic 2, Fenici 1, Păiuș, Orbovic, Trif, Neamțu, Șania, Irimescu, Furak
CSA Steaua București: Babasafari, Merlă (portari), Florea 9 goluri, Georgescu 5, Vegar 5, Vujic 3, Aslanian 2, Grbovic 2, Johannson 1, Răpciugă, Becheru, Constantina