CSM Slobozia a câștigat la debutul absolut în Liga Națională

1
428

csm slobozia 13-14CSM Slobozia a reușit să câștige la debutul în Liga Națională, 23-22 în fața echipei lui Dumitru Muși, HCM Rm. Vâlcea, formație care și-a propus un loc în primele opt. Nou-promovata a condus în permanență pe tabela de marcaj.

Cel mai disputat meci al etapei a avut loc la Slobozia, acolo unde nou-promovata CSM din localitate a învins pe HCM Rm. Vâlcea. Partida a fost una tipică începutului de sezon, cu multe ratări, inclusiv șapte aruncări de la șapte metri.

Slobozia a controlat însă meciul de la început până la sfârșit, având un avantaj de trei goluri la pauză (15-12), pentru ca în minutul 49 diferența să se mărească la patru (21-17). Vâlcea a încercat revenirea și s-a apropiat la un singur gol cu un minut înaintea finalului, dar gazdele au gestionat situația și au obținut cele trei puncte puse în joc.

CSM Slobozia-HCM Rm. Vâlcea 23-22 (15-12)
CSM Slobozia: Moroianu 9 goluri, Nica 6, Drăguț 5, Băcăoanu 2, Urse 1
HCM Rm. Vâlcea: Luca 12 goluri, Bădiță 5, Adespii 3, Stoica 2
Aruncări de la 7m: 9/5, respectiv 9/6
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

sursă foto: ionutbranzei.ro