CSM Slatina bifează al patrulea succes din acest sezon!

0
808

CSM Slatina a obținut a patra victorie stagională, după ce sambata dimineață a trecut de Minaur Baia Mare, 23-22 (10-11). Echipa Victorinei Bora termină turul campionatului cu 13 puncte și așteaptă disputa cu Slobozia, prima din retur, programată acasă.

Iar dacă Slatina a obținut o victorie importantă, Minaur a pierdut trei puncte mari în cursa pentru un loc pe podium. Băimărencele au condus la pauză, 11-10, și au avut un avantaj de trei goluri în debutul părții a doua, 13-10 și 14-11, însă au urmat șapte minute de vis pentru gazde. Slatina a punctat de șase ori la rând și au preluat inițiativa partidei, 17-14 în minutul 42, iar trei minute mai târziu Alexandra Andrei ducea scorul la 20-16. Băimărencele au forțat revenirea, s-au apropiat la un gol pe tabelă în final, însă nu au reușit să și egaleze. De remarcat și cele două aruncări de la șapte metri apărate de Elena Nagy în ultimul sfert de oră, dar și cele șase goluri înscrise de Sonia Seraficeanu.

Programul ultimei etape din tur (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: