CSM Focșani rămâne prima și după etapa a treia, Steaua învinge pe Minaur pentru a cincea oară consecutiv în campionat! Victorii scontate pentru CSM București, Turda și Timișoara

0
3017

Vineri și sâmbătă a continuat etapa a treia a Ligii Zimbrilor, începută marți, la Suceava, cu remiza dintre CSU Suceava și Dinamo. Cele mai interesante partide ale etapei au avut loc la Bacău și Baia Mare, în partide încheiate cu victorii ale oaspeților.

Cele 11 goluri ale lui Alexandru Csepreghi nu au fost suficiente pentru ca Minaur să învingă pe Steaua. Vicecampioana a trecut de gruparea băimăreană pentru a treia oară consecutiv și pentru a cincea oară la rând în meciurile din campionat. A fost 34-32, după un meci în care Steaua s-a aflat în conducere în permanență începând cu minutul 9, cu o singură excepție, când Vujadinovic a egalat la 20. Totuși, soarta meciului a fost decisă în secundele de final, după ce Nemanja Grbovic, aflat la unul din cele mai bune partide de la transferul în România, a marcat golul 34 al formației sale.

La Bacău, CSM Focșani a bifat al treilea succes din tot atâtea etape și rămâne prima în clasamentul Ligii Zimbrilor. Elevii lui Sandu Iacob s-au impus cu 27-23, într-un meci în care Sladic și Moisă au marcat de câte nouă ori! Disputa a fost echilibrată mai bine de 50 de minute (18-19), după care experiența superioară a focșănenilor și-a spus cuvântul. Cei doi interi stânga ai oaspeților evidențiați astăzi au dus scorul la 18-21, iar finalul a fost gestionat perfect CSM Focșani.

CSM București are punctaj maxim după trei etape, după ce a câștigat fără probleme la Cluj, pe terenul Universității, scor 31-19. Oaspeții au primit doar șapte goluri în partea a doua, iar Alexandru Coman și Faruk Vrazalic au fost principalii marcatori ai disputei, cu câte șapte goluri.

După victoria clară cu Suceava, Potaissa Turda a trecut fără emoții și de CSM Făgăraș. A fost 30-21 (14-7), după un meci controlat de la cap la coadă de turdeni. Diferența maximă a fost de 12 goluri, stabilită de Marius Szoke, 28-16 și 29-17, în ultimele cinci minute ale disputei. Fostul jucător de la Steaua și Odorhei a fost, de altfel, și unul din pricipalii marcatori ai partidei, cu cinci goluri, la fel ca Tibi Constantinescu și Răzvan Pavel.

Poli Timișoara n-a avut o misiune ușoară cu nou-promovata HC Buzău, în victoria 24-19. Oaspeții au fost în avantaj la pauză, 10-9, însă Timișoara a întors rapid soarta meciului, încă din primele zece minute ale actului secund. Marius Sadoveac a fost din nou decisiv pentru bănățeni, autor a nouă goluri astăzi.

Rezultatele înregistrate până acum în etapa a treia (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: