CSM castiga greu la Roman, victorii importante pentru Constanta si Deva

0
515

oana manea csmbIeri au avut loc ultimele trei partide ale etapei a 23-a a Ligii Nationale feminine de handbal. CSM Bucuresti, CSU Neptun Constanta si Cetate Deva au obtinut cate trei puncte importante.

In primul meci al zilei, la Constanta, Neptun a trecut de Slobozia la capatul unui meci cu putine goluri, cauzate de destule erori. Constanta a fost in prim-plan, avand de doua ori cate un avantaj de patru goluri, 9-5 si 21-17, obtinand in final trei puncte mari pentru play-out.

La Roman, CSM a obtinut victoria la limita, dar a avut emotii mari in final. Mai mereu la conducere, bucurestencele s-au vazut egalate la 20 cu doua minute inainte de final, iar la 21-20 in favoarea lor Torstensson a primit o eliminare de doua minute. Doar ca romascancele nu au profitat de aceasta oportunitate si Rodrigues a rezolvat definitiv soarta celor trei puncte, marcand pentru 22-20.

HCM Roman-CSM Bucuresti 21-22 (8-10)
HCM Roman: Iuganu 7 goluri (4 din 7m), Agrigoroaie 3, Toskovic 3, Mihalschi 3, Drutu 2, Stoleru 2, Chitacu 1, Horobet, Babeanu
CSM Bucuresti: Rodrigues 6 goluri, Torstensson 4, Cavaleiro 3, Da Silva 2, Manea 2, Curea 1, Varzaru 1, Vetkova 1, Tivadar, Bazaliu, Glibko

Deva a obtinut cel mai categoric succes, ca si desfasurare a ostilitatilor. Ioan Ani-Senocico si-a invins fosta echipa, 29-27, la capatul unei partide controlate in totalitate, in care Cristina Malac a fost principala realizatoare.

CSM Cetate Deva-“U” Alexandrion Cluj 29-27 (18-13)
CSM Cetate Deva: Malac 11 goluri, Simion 7 (1 din 7m), Senocico 5 (3 din 7m), Krnic 4, Sovar 1, Tasic 1
“U” Alexandrion Cluj: Chintoan 7 goluri, Laslo 6, Ivan 5, Tetean 4 (2 din 7m), Paraschiv 3, Popa 1, Cirjan 1