CSM București, victorie la limită în derby-ul cu Vâlcea și pas imens spre titlu! Cisnădie a câștigat la Slobozia

0
680

CSM București a făcut un pas foarte mare spre titlul național, după ce a câștigat derby-ul cu SCM Râmnicu Vâlcea, 23-22 (15-12), disputat în Sala Polivalentă. Bucureștencele sunt la mâna lor pentru cucerirea celui de-al cincilea titlu din istorie.

Într-o atmosferă tristă, CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea au oferit un meci pe muchie de cuțit în Sala Polivalentă. Vâlcea nu s-a bazat nici astăzi pe Alicia Fernandez, accidentată, iar absența acesteia s-a văzut în teren.

CSM București a fost superioară în prima repriză, a intrat la cabine în avantaj, 15-12, deși partida începuse sub semnul echilibrului. Vâlcea a greșit mai mult, dar și defensiva a fost mai slabă, iar trio-ul Neagu-Lekic-Cvijic a făcut legea, cele trei marcând de 12 ori până la pauză.

Situația s-a schimbat în actul secund, deși CSM București reușise să se desprindă la 17-13 în minutul 34 după reușita Itanei Grbic. Yuliya Dumanska a făcut o repriză secundă foarte bună – la fel și Denisa Dedu, de altfel – iar pe fondul intervențiilor acesteia Vâlcea a revenit în meci. S-a făcut 20-20, scor la care oaspetele puteau prelua conducerea, dar aruncarea Samarei Da Silva a fost deviată de blocaj și apoi apărată de Denisa Dedu. S-a mers cap la cap până la final, iar diferența a fost făcută de mici detalii. Dedu a deviat în bară o aruncare de la șapte metri executată de Iryna Glibko, iar la ultimul atac al meciului, care putea aduce o remiză campioanei, Kristina Liscevic a comis pași. S-a terminat 23-22, iar CSM București are prima șansă la titlu.

Tot astăzi, Măgura Cisnădie a câștigat la Slobozia, 21-19. Rezultatele etapelor 15 și 18 (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: