CSM București, victorie în primul meci oficial după aproape 6 luni de pauză! Se cunosc cele două semifinale ale Cupei României

0
430

CSM București este ultima echipă calificată în Final Four-ul Cupei României la handbal feminin, după ce a învins joi seară pe CSM Slatina, 34-17 (18-11), în capitală. A fost primul meci oficial intern disputat după o pauză de aproape șase luni de zile.

Pauza a luat sfârșit și în handbalul feminin, iar CSM București și CSM Slatina s-au aflat pe teren pentru un meci oficial. Cele două echipe s-au întâlnit în sferturile de finală ale Cupei României, după 60 de minute controlate clar de echipa lui Adi Vasile. S-a terminat 34-17, într-un meci în care pentru CSM București au debutat Dembele, Barbosa și Smeets, dar și junioarele Fînaru și Săndulache. Prima chiar a marcat, pe final, iar cea de a doua a înlocuit-o, cu succes, pe Denisa Dedu în ultimele zece minute.

Partida a fost umbrită însă de accidentarea gravă a Soniei Vasiliu, la genunchi, din minutul 14. Cel mai probabil, jucătoarea va lipsi o perioadă lungă de timp de pe teren.

Cele două semifinale ale Cupei României sunt programate sâmbătă. De la ora 11:00, Rapid București întâlnește pe SCM Râmnicu Vâlcea, iar de la 18:00 are loc întâlnirea SCM Gloria Buzău-CSM București.

CSM București-CSM Slatina 34-17 (18-11)
CSM București: Săndulache, Dedu, Grubisic (portari), Neagu 6 goluri, Lazovic 5, Jipa 5, Dembele 3, Pintea 3, Barbosa 3, Perianu 2, Moisă 2, Omoregie 1, Martin 1, Fînaru 1, Smeets 1, Vâlcan 1
CSM Slatina: Nagy, Pașca (portari), Ivan 4 goluri, Popescu 4, Chitacu 3, Cîrligeanu 2, Stoicănescu 2, Tămaș 1, Ostase 1, A. Arvatu, Drăghici, M. Arvatu, Fulgoi, Vasiliu, Rusu
Aruncări de la 7m: 5/4, respectiv 2/2
Eliminări: Omoregie, Pintea, respectiv Ivan, Popescu

sursă foto: FRH – Federația Română de Handbal