CSM București și Potaissa Turda s-au calificat în sferturile Cupei Challenge!

0
539

Cele două reprezentante ale României în Cupa Challenge, CSM București și Potaissa Turda, au reușit calificarea în sferturile competiției. Ambele au avut însă emoții în ceea ce privește acest aspect, deși se impuseseră în tur, în deplasare.

După 29-28 în Suedia, CSM București a avut un meci foarte greu cu liderul din Suedia, Alingsas. Jakub Krupa a făcut însă un meci foarte bun, a terminat partida cu 13 intervenții (35%), și a fost decisiv în economia rezultatului final. Oaspeții au condus cu 22-19 în minutul 55, dar băieții lui Dan Anca au avut nervii mai tari în final, atunci când Ramba, Caba și Teixeira au înscris împreună de cinci ori.

Aflată la adăpostul a trei goluri, după 36-33 în tur, Potaissa Turda a trăit periculos disputa de pe teren propriu cu BSV Bern. Oaspeții au început tare partida, au condus cu 9-5 și 13-9, dar ardelenii au revenit și lucrurile păreau că reintră în normal. Potaissa a intrat în avantaj la pauză și s-au păstrat la conducere până în minutul 40, după care oaspeții au pus din nou stăpânire pe meci. S-a făcut 30-26 pentru elvețieni în minutul 53 și 35-32 cu 25 secunde înainte de final, iar Răzvan Pavel a înscris ultimul gol al partidei, cu zece secunde rămase din meci. Oaspeții puteau duce meciul la aruncările de la șapte metri, dar Baumgartner s-a pripit și a aruncat de la mare distanță pe centrul porții apărate excelent de Irimuș pe parcursul celor 60 de minute (16 intervenții). Cel mai bun marcator al Potaissei a fost Marius Szoke, cu 9 reușite.

CSM București-Alingsas 24-24 (12-12)
CSM București: Krupa (13 intervenții), Varo (portari), Teixeira (6/10), Ramba (5/10), Rotaru (4/4), Georgievski (4/7), Caba (3/5), Nica (1/1), Becheru (1/1), Onyejekwe (0/2), Bizău (0/3), Militaru, Dedu, Fotache, Mitu, Aungurenci
Alingsas: Kraft (11 intervenții), Skagerling (portari), Claar (6/9), Helander (5/5), Nilsson (4/7), Lang (4/8), Franzen (2/2), Blomgren (2/6), Teern (1/2), Barud (0/1), Andersson Moberg (0/1), Palsson (0/1), Lundahl, Andreasson, Berg

Potaissa Turda-BSV Bern 33-35 (19-18)
Potaissa Turda: Fleșer, Irimuș (16 intervenții), Szopka (portari), Szoke (9/12), Dragas (8/14), Pop (4/4), Ghiță (4/7), Talas (3/3), Rohozneanu (2/2), Cîntec (1/1), Thalmaier (1/3), Pavel (1/3), Ghivil, Pințoiu, Totoi, Savic
BSV Bern: Tatar (12 intervenții), Milosevic (portari), Gerlich (10/12), Strahm (6/10), Muhlemann (4/5), Schneeberger (3/3), Baugartner (3/5), Kusio (3/6), Kaleb (2/4), Eggimann (1/1), Rohr (1/1), Arn (1/2), Spinola (1/3), Freiberg

În sferturi s-au mai calificat Banik Karvina, Dukla Praga, AEK Atena, HC Victor, Valur și Halden Topphandball. Tragerea la sorți a sferturilor va avea loc mâine dimineață și nu vor exista capi de serie sau protecții de țară, astfel că Turda și CSM București se pot întâlni în această fază a competiției.

sursă foto: Facebook AHC Potaissa Turda