CSM București și Constanța termină la egalitate, cu George Buricea în teren!

0
381

CSM București și HC Dobrogea Sud Constanța au terminat la egalitate, scor 20-20 (13-9), partida din etapa a șaptea a Ligii Zimbrilor. A fost meciul în care George Buricea a revenit pe terenul de joc, după ce a început sezonul ca antrenor secund al echipei.

A fost o partidă cu două reprize total diferite. CSM București a controlat-o pe prima, a fost mai inspirată la finalizare și s-a desprins încă din primele 10 minute ale întâlnirii (5-2). Constanța a dat semne de viață doar pe alocuri în prima parte, s-a apropiat la 5-4 și 6-5, însă din minutul 15 gazdele au pus din nou stăpânire pe joc. A fost 13-9 la pauză pentru bucureșteni, însă în condițiile în care Constanța a ratat de două ori cu poarta goala în secvențele de final, o dată chiar prin George Buricea, revenit pe teren.

CSM a înscris prima în partea a doua, prin Chike, însă au urmat 11 minute în care nu a mai marcat și Constanța a revenit în meci. Ajutată și de paradele lui Iancu, vicecampioana a trecut în avantaj în minutul 45, după reușita lui Andrei, din aruncare de la șapte metri, iar până la final s-a mers cap la cap. Oaspeții au avut ultima posesie, însă aruncarea lui Buricea, de pe pătrundere, nu a găsit drumul către poarta lui Krupa. S-a terminat 20-20, în ceea ce reprezintă a treia remiză consecutivă în meciurile directe disputate la București!

Programul etapei a saptea (click pe scor pentru marcatori) si clasamentul la zi: