CSM București și-a luat „revanșa” în fața Craiovei

0
375

csmb-clujCSM București a învins pentru a doua oară pe teren Craiova în acest sezon, după ce o făcuse și în tur, dar pierduse la masa verde partida. Bucureștencele au câștigat cu 22-15 după un meci dominat autoritar, în care a condus în permanență.

Motivate să învingă Craiova după ce în tur pierduseră la masa verde, elevele lui Mette Klit și Adi Vasile au început extrem de bine meciul și au condus cu 5-0 după 14 minute de joc ! Primul gol al oltencelor a venit două minute mai târziu, semnat de Eidem, și a urmat o serie de alte trei reușite consecutive ale echipei din Bănie (4-5). Din acel moment însă jocul s-a rupt, CSM-ul apăsând pe accelerație și desprinzându-se la patru lungimi după 30 de minute, iar recitalul a continuat după pauză.

În partea a doua, jocul a curs într-o singură direcție, spre poarta gazdelor, iar Curea a stabilit cea mai mare diferență a meciului în minutul 48, de zece lungimi: 10-20. Pe final, Craiova s-a apropiat pe tabelă și a limitat proporțiile scorului, 15-22, ratând inclusiv două aruncări de la șapte metri în ultimele 10 minute.

SCM Craiova-CSM București 15-22 (7-11)
SCM Craiova: Pașca, Munteanu (portari), Eidem 4 goluri, Tiron 4 (1 din 7m), Georgescu 3 (toate din 7m), Zamfirescu 2, Ilie 1, Tănăsie 1, Ianași, Florea, Amariei, Apipie, Lazarin, Florică, Tomescu, Cioaric
CSM București: Tolnai, Pessoa (portari), Curea 5 goluri, Torstensson 4 (2 din 7m), Glibko 4 (1 din 7m), Bazaliu 3 (2 din 7m), Vetkova 3, Cavaleiro 1, Vizitiu 1, Tivadar, Nan, Zaremba
Aruncări de la 7m: 8/4, respectiv 6/5
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 6 x 2 min.