CSM București se impune la limită la Buzău, Vâlcea a câștigat disputa cu Slatina

0
985

Reprezentantele României în Liga Campionilor, SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București, au deschis etapa a 15-a a Ligii Florilor, marți și miercuri. Campioana a trecut de CSM Slatina, 35-26, după ce la pauză oaspetele conduceau la limită, în timp ce CSM București a câștigat la Buzău, 28-27, un meci de mare luptă.

SCM Râmnicu Vâlcea a făcut o repriză secundă foarte bună împotriva Slatinei, după ce la pauză oaspetele erau în avantaj, 17-16. Soarta meciului a fost rezolvată foarte rapid de gazde, care au marcat primele șase goluri ale actului secund. Cele mai bune marcatoare vin însă din tabăra Slatinei, Adina Cîrligeanu și Luciana Popescu marcând de câte șapte ori.

CSM București n-a avut o viață simplă la Buzău, unde a câștigat la final cu 28-27. Prima repriză a aparținut Buzăului, care a profitat de câteva greșeli făcute de vicecampioane și a intrat în avantaj la cabine, 15-14. Jocul CSM-ului a fost însă mult mai solid în partea a doua, astfel că bucureștencele s-au desprins la patru goluri pe final, 26-22 și 28-24 și au obținut în final o victorie prețioasă. Ana Maria Iuganu a părăsit terenul de joc în minutul 50, accidentată la genunchi.

Programul partidelor rămase de disputat din această rundă (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: