CSM București oprește seria de patru meciuri fără victorie la Călărași

3
508

mario blazevic csmbCSM București a oprit seria de patru partide oficiale, cu Bacău, Suceava, Dinamo, în campionat, și Energia, în Cupă, fără victorie. Victimă a fost Dunărea Călărași, care a făcut un joc modest, în special în prima repriză.

Cu Șomlea și Wetterbrandt în primul șapte, CSM-ul a început bine meciul de la Călărași și a condus cu 4-0. Gazdele, fără Săulescu, au înscris primul gol abia în minutul 14, prin Kumogorodsky, dar coșmarul nu s-a terminat aici. CSM București a înscris de alte patru ori consecutiv și s-a desprins la 8-1, luând o opțiune serioasă pentru a câștiga cele trei puncte puse în joc. Călărașiul, rămas între timp fără Șania și Șoldănescu, fiecare cu câte trei eliminări, a ajuns la două lungimi în urma bucureștenilor, 15-17, dar n-a avut puterea de a reveni și de a scoate ceva din acest meci. Scor final 19-22 și CSM-ul oprește seria de patru meciuri fără victorie.

AHC Dunărea Călărași-CSM București 19-22 (7-12)
AHC Dunărea Călărași: Gurkovsky 5 goluri, Gavriloaia 4, Zacaciurin 4, Șania 2, Bulov 2, Kumogorodsky 1, Tsap 1
CSM București: Stavrositu 6 goluri, Negru 3, Wetterbrandt 3, Șomlea 2, Novanc 2, Marijaac 2, Sîncelean 1, Milosevic 1, Rotaru 1, Constantinescu 1