CSM București nu profită de pasul greșit al campioanei: doar remiză la Brașov! Cisnădie câștigă la București, Craiova învinge pe Slatina

0
683

CSM București a ratat ocazia de a se apropia la doar trei puncte de SCM Râmnicu Vâlcea, după ce a remizat astăzi la Brașov, 30-30. A fost însă un meci în care gazdele au condus la patru goluri, însă și vicecampioana s-a aflat în avantaj pe final. Tot astăzi, Măgura Cisnădie a câștigat în Giulești, 28-23, iar Craiova a trecut de Slatina, 22-17.

A fost un meci foarte spectaculos sub Tîmpa, în care Corona s-a ridicat la nivelul adversarei pe întreaga durată a partidei. Mai mult,brașovencele au controlat disputa până spre final și chiar au condus la șase goluri în minutul 41, 22-16! Cu Cristina Neagu pe teren încă din primul sfert de oră al disputei, CSM București a revenit în meci, a egalat la 27 în minutul 54 și a preluat conducerea printr-un gol semnat chiar de Neagu. Cristina Laslo a egalat la 29, Laura Moisă a marcat pentru 30-29, însă replica gazdelor a venit tot de la Laslo. Mai mult, Corona a avut și ultimul atac, dar aruncarea Sorinei Tîrcă n-a găsit cadrul porții bucureștene.

În Giulești, Măgura Cisnădie și-a asigurat victoria încă din primele 30 de minute. Sibiencele au intrat la cabine cu un avantaj de zece goluri, 18-8, iar la final s-au impus cu 28-23. Tot astăzi, Craiova a învins pe Slatina, 22-17, în ultimul meci al etapei a opta.

Rezultatele etapei a opta (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: