CSM București își continuă parcursul bun: victorie și cu Vaslui! Steaua, salvată la Buzău de golul lui Javier Humet din secundele de final

0
694

Primele două meciuri ale etapei cu numărul 18 au avut loc miercuri seară, iar cele două favorite de pe hârtie s-au impus. CSM București a trecut de CSM Vaslui, 32-29, iar Steaua a câștigat la Buzău, 29-28.

CSM București continuă seria bună și a ajuns la zece victorii în campionat, 32-29 cu Vaslui, după un meci controlat autoritar. Bucureștenii au avut un avantaj maxim de +8, iar pe final moldovenii au reușit să reducă diferența. Pentru CSM urmează returul cu Alingsas din optimile Cupei Challenge, de pe teren propriu.

Steaua București a avut emoții la Buzău, deși lucrurile păreau rezolvate la un moment dat. Buzoienii au început bine (5-3), însă au început să greșească și să rateze, iar Steaua a marcat goluri ușoare cu care a trecut în avantaj. S-a făcut 15-10 pentru oaspeți înainte de pauză, iar în minutul 39 era 17-13 pentru steliști. HC Buzău a revenit însă în meci după ce a venit rândul adversarilor să rateze situații clare de gol și să greșească, astfel că în minutul 55 Liviu Mironescu egala la 26. La acest scor, gazdele au avut de trei ori posibilitatea de a trece în avantaj, dar Tudor Stănescu s-a opus aruncărilor lui Shahoo Nosrati și Liviu Mironescu, iar Zamfir Dumitrana a aruncat în bara. Guilherme Valadao a marcat pentru Steaua, Shahoo Nosrati a egalat imediat, iar la 27-27 Javier Humet și-a asumat responsabilitatea și a fost decisiv pentru bucureșteni. Internaționalul român a marcat pentru 28-27, Alexandru Tălmaciu a replicat din extremă și interul dreapta stelist a adus victoria echipei sale, cu trei secunde înainte de final.