CSM Bucureşti învinge la pas campioana

0
412

csmb-baia mare 14-15CSM Bucureşti s-a impus în derby-ul campionatului, 29-23, din Sala Polivalentă, cu HCM Baia Mare. Bucureştencele au dominat meciul, fiind superioară la toate capitolele.

Ceea ce se anunţa un meci echilibrat s-a transformat într-o joacă pentru CSM Bucureşti. Mai motivate şi mai proaspete, elevele lui Mette Klit au pus stăpânire rapid pe joc şi s-au instalat confortabil la conducere.

Baia Mare a avut 3-1 în debutul partidei, însă CSM a avut replică şi a egalat la 3, iar din acel moment bucureştencele şi-au început recitalul. Defensiva a fost punctul forte al gazdelor, care s-au desprins la 11-6, dar au urmat momente mai bune ale campioanelor care s-au apropiat la două goluri: 12-10. Repriza s-a terminat cu golul de senzaţie reuşit de Torstenson, care a înscris la ultima fază a meciului, peste zidul format de oaspete (15-12).

În partea a doua CSM Bucureşti s-a desprins încă din debut, profitând de un joc slab al HCM-ului. Rodrigues a fost de neoprit, iar Pessoa a închis poarta, astfel că în minutul 51 tabela indica un nesperat 27-18. Până la final campioanele s-au apropiat, ajungând la minus şase pe tabelă, 29-23. Cu această victorie, CSM Bucureşti ajunge la un punct în urma campioanei în clasament şi încă aşteaptă o decizie favorabilă de la TAS în privinţa partidei cu SCM Craiova, din tur, pentru a câştiga sezonul
regulat.

CSM Bucureşti-HCM Baia Mare 29-23 (15-12)
CSM Bucureşti: Iordache, Pessoa (portari), Rodrigues 10 goluri, Torstenson 5, Da Silva 3, Martin 3, Cavaleiro 2, Curea 1, Bazaliu 1, Vetkova 1, Manea 1, Glibko 1, Vizitiu 1, Tivadar, Vărzaru
HCM Baia Mare: Arenhart, Ungureanu (portari), Abbingh 5 goluri, Lobach 4, Ardean-Elisei 3, Davydenko 3, Do Nascimento 2, Marin 2, Nechita 2, Buceschi 1, Szucs, Gjeorgjievska, Tătar, Herrem
Aruncări de la 7m: 5/5, respectiv 3/2
Eliminări: 0 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.