CSM București este primul lider al campionatului! Suceava ia un punct din disputa cu Steaua, Buzău a învins pe Călărași! Rezultatele complete de marți și marcatorii primei etape

0
488

Sezonul 2020-2021 al Ligii Zimbrilor a luat start ieri, la Sfântu Gheorghe, unde s-au disputat cele opt partide ale primei etape. Primul lider al campionatului este CSM București, învingătoare cu 34-22 în fața nou-promovatei CSM Botoșani. A doua nou-promovată, CSU Suceava, a realizat surpriza primei zile și a scos o remiză cu Steaua, 24-24.

Cele mai interesante partide din prima rundă au fost Dunărea Călărași-HC Buzău și Poli Timișoara-Potaissa Turda. Buzoienii lui Pero Milosevic au câștigat un meci nebun cu multe răsturnări de scor, 21-20. HC Buzău a condus la pauză cu 11-9, s-a văzut condusă la jumătatea reprizei a doua la trei goluri, 14-17, dar a revenit pe final de întâlnire. Nou-sositul Leo Renaud a fost cel mai bun om al partidei, cu nouă goluri.

Potaissa Turda a debutat cu dreptul, 28-24 cu Poli Timișoara, la capătul unui meci echilibrat timp de 50 de minute. Bănățenii au cedat în ultimele zece minute, atunci când Vlad Caba introdusese pe teren garnitura tânără, cu Aron și Călin Dedu sau Liviu Caba. Experiența a făcut diferența, iar Turda obține a patra victorie consecutivă în fața lui Poli.

Dinamo a avut mici emoții cu Făgăraș, deși a condus la pauză cu 16-9. Brașovenii au revenit pe final de meci, au ajuns la un gol în urma „câinilor”, dar valoarea superioară a elevilor lui Constantin Ștefan și-a spus cuvântul. A fost 29-25 pentru Dinamo la finalul celor 60 de minute, într-un meci în care cel mai bun marcator a venit din tabăra Făgărașului, Csog Vencel, cu 8 goluri.

Constanța și Bacău, două dintre participantele în Final Four-ul Cupei României, au oferit un meci echilibrat, din care Constanța a ieșit învingătoare, 22-19. CSM Focșani a trecut de CSM Reșița, 25-17, însă a fost o partidă în care niciuna dintre formații nu a putut utiliza străinii transferați în această vară. Adi Petrea a debutat cu dreptul pe banca Minaurului, băimărenii câștigând cu 28-23 partida cu CSM Vaslui, prima a zilei de marți.