CSM București a câștigat restanța cu Bacău și urcă pe locul 5

0
637

CSM București a bifat al patrulea succes consecutiv în campionat, 23-21 cu CSM Bacău, și a urcat pe poziția a cincea a clasamentului Ligii Zimbrilor. Bucureștenii au însă un final de an greu, cu partide pe teren propriu împotriva a două formații de pe podium, Minaur și Turda.

La fel ca și cu Steaua, în weekend, CSM București a început greoi partida și a fost nevoită să revină pe tabelă. Băcăuanii au condus cu 7-3 și 8-5, însă situația s-a echilibrat până la pauză și CSM București a intrat în avantaj la cabine, 12-11. Deznodământul s-a amânat până în final, deși gazdele au condus la rândul lor la patru goluri, 15-11, și au avut mai mereu un avans de trei lungimi pe parcursul reprizei secunde. Bacăul s-a apropiat la un gol în ultimele zece minute, 20-19 și 21-20, au avut posibilitatea de a egala, nefructificată însă. Ramba a închis partida cu două goluri consecutive și CSM București câștigă în final cu 23-21, într-un meci în care s-a evidențiat și portarul gazdelor, Mihai Merlă.

Rezultatele etapei a 11-a (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: