CSM București a câștigat Cupa Challenge!

0
575

Cupa Challenge rămâne în România! După ce Potaissa Turda a câștigat competiția în sezonul trecut, a venit rândul lui CSM București să ridice trofeul. A fost 26-20 (16-9) în returul cu Madeira, după 22-22 în tur.

CSM București a făcut o primă repriză foarte bună, în care diferența dintre cele două formații a fost evidentă. Bucureștenii au avut un avans de șapte goluri la pauză, 16-9, în condițiile în care au primit un singur gol în primul sfert de oră! Lusitanii au jucat mai bine în partea a doua, s-au apropiat la două lungimi, însă CSM a gestionat bine avantajul obținut și a câștigat primul trofeu european din istorie.

Au evoluat pentru CSM București Krupa, Maggaiz (portari), S. Esteki 6 goluri, Rotaru 6, Teixeira 4, Georgievski 4, A. Esteki 4, Mănescu 2, Militaru, Grigore, Șomlea, Vrazalic, Ramba, Onyejekwe, Bera și Pozzer.

CSM București este a cincea echipă din România care câștiga Cupa Challenge, după CSA Steaua București, UCM Reșița, HC Odorhei și Potaissa Turda.