CSM Bacău a furnizat surpriza și a eliminat pe Minaur, chiar la Baia Mare! Turda a trecut de Focșani după aruncările de la șapte metri, Constanța s-a impus la Făgăraș, iar Botoșani a câștigat la Cluj

0
627

Se știu toate cele opt echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin. După ce sâmbătă Buzău a câștigat la Sighișoara, iar duminică dimineață Dinamo, Alexandria și Timișoara s-au impus lejer, Turda, Constanța, Botoșani și Bacău au obținut și ele calificarea.

La fel ca și în 16-imi, Turda a avut nevoie de aruncări de la șapte metri pentru a trece de CSM Focșani. A fost 27-27 la finalul celor 60 de minute, 30-30 după prima serie de cinci aruncări de departajare și 31-30 la final. Focșani a avut calificarea în mână, dar Sladic nu l-a putut învinge pe Irimuș. Terzic a transformat, Irimuș a apărat și în fața lui Marijanac, iar Turda merge mai departe.

HC Dobrogea Sud Constanța continuă forma bună din ultima perioadă și a câștigat la Făgăraș, 32-27, după ce și la pauză tabela indica o diferență de cinci goluri, 19-14. Într-un meci în care s-au întâlnit două divizionare secunde, CSM Botoșani a învins pe ”U” Cluj, 28-25 (11-8), cu Cristian Adomnicăi marcator a zece goluri.

În fine, CSM Bacău a învins pe Minaur Baia Mare, 27-26, după aruncările de la șapte metri. A fost 14-12 la pauză pentru gazde și 23-23 la finalul timpului regulamentar, iar la aruncările de la șapte metri băcăuanii au fost mai inspirați. Minaur a ratat două aruncări, prin Botea și Bera, moldovenii doar una, Tîrzioru, iar Tărîță a fost cel care a adus calificarea oaspeților.

Rezultatele complete din optimi:
CSM Sighișoara-HC Buzău 24-39 (13-19)
Dinamo București-AHC Dunărea Călărași 29-24 (14-9)
CSM Alexandria-CSU Târgu Jiu 42-27 (20-11)
CSU Pitești-Poli Timișoara 17-32 (9-17)
CSM Focșani-Potaissa Turda 30-31 (9-14, 27-27) – după aruncările de la șapte metri
CSM Făgăraș-HC Dobrogea Sud Constanța 27-32 (14-19)
”U” Cluj-CSM Botoșani 25-28 (8-11)
Minaur Baia Mare-CSM Bacău 26-27 (14-12, 23-23) – după aruncările de la șapte metri

sursă foto: Mircea Roșca – ActionFoto.ro