Craiova, victorie muncită cu Rapid! Zalău câștigă la Cluj, ”U” o pierde pe Diana Lazăr până la finalul sezonului! Prima victorie a lui Neven Hrupec pe banca Brăilei

0
1043

Ultima etapă din tur a continuat duminică, iar favoritele s-au impus în toate cele trei partide disputate. SCM Craiova a trecut de Rapid, 23-21, Zalău a câștigat la Cluj, 28-24, iar Brăila a învins pe Slobozia, 31-18.

Cel mai interesant meci al zilei a avut loc în Bănie, unde SCM Craiova a învins pe Rapid București cu 23-21, după un meci foarte echilibrat. Oltencele s-au desprins în final, iar până atunci oaspetele au pus probleme destul de serioase echipei din Bănie. Ana Maria Țicu a fost cea mai bună jucătoare a Craiovei, cu nouă reușite.

HC Zalău a câștigat la Cluj într-o manieră categorică, deși diferența de la final a fost de patru goluri, 28-24. Echipa lui Gheorghe Tadici a controlat partida în totalitate, s-a desprins încă din primele 20 de minute la o diferență de șapte goluri și a gestionat excelent avantajul obținut. ”U” Cluj le-a pierdut în acest meci pe Diana Lazăr și Macarena Gandulfo, prima suferind o fractură de maleolă și urmând să lipsească tot sezonul, în timp ce argentinianca are o contuzie la umăr.

Dunărea Brăila a bifat primul succes cu Neven Hrupec pe banca tehnică, 31-18 cu Slobozia. Meciul a fost interesant timp de o repriză, oaspetele au condus cu 9-7 în minutul 18, însă până la pauză Brăila a răsturnat scorul. A fost 15-11 la finalul primelor 30 de minute, iar scorul a căpătat proporții în partea a doua a întâlnirii. Cu 9 goluri, Bianca Tiron a fost cea mai bună marcatoare a întâlnirii.