Craiova obține un punct la Cisnădie în ultima secundă! Replică bună a Clujului în Giulești

0
1305

Cel mai interesant meci al ultimei etape din 2017 a avut loc astăzi, la Cisnădie. Măgura și SCM Craiova au terminat la egalitate, 24-24, după ce Nikolic a egalat în ultima secundă pentru echipa din Bănie. Tot astăzi, CSM București a trecut de ”U” Cluj cu 34-28, dar ardelencele au dat o replică bună campioanei, deși Ionica Munteanu și Mihaela Ani-Senocico nu au fost utilizate deloc.

Craiova a plecat neînvinsă de la Cisnădie după ce Nikolic a egalat în ultima secundă. Sibiencele au avut însă meciul în mână, au condus cu 23-20 în minutul 55, însă eliminările primite în finalul partidei de Ada Moldovan și Daniela Crap au cântărit destul de mult în economia rezultatului final. Ivana Bozovic, Larisa Araujo, Mariana Costa și Cristina Zamfir au fost cele mai bune marcatoare ale meciului, cu câte șase reușite.

CSM București a bifat al zecelea succes stagional, dar nici de data aceasta n-a impresionat, în ciuda unei prime reprize bune. Campioana s-a impus cu 34-28 (21-11) în fața lui ”U” Cluj, o formație ce nu s-a bazat deloc pe două din cele mai bune jucătoare, Ionica Munteanu și Mihaela Ani-Senocico. Iar dacă de la gazde s-a remarcat Nathalie Hagman, cu zece reușite, de la oaspete s-a evidențiat Alexandra Prodan.

Programul partidelor rămase de disputat din această etapă (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: