Craiova, la al treilea succes consecutiv

1
471

aneta pirvut scm craiovaSCM Craiova a ajuns la trei victorii consecutive în Liga Națională după 26-21 cu CSM Unirea Slobozia. Victoria oltencelor s-a conturat în partea a doua a meciului, în care Aneta Pîrvuț a dat recital.

SCM Craiova continuă seria rezultatelor pozitive. Echipa din Bănie a trecut și de Slobozia, 26-21, după un meci echilibrat în prima parte și controlat în actul secund.

Cu Eidem în formă bună, în primele 30 de minute, Craiova s-a desprins de cinci ori la mai mult de un gol pe tabelă, dar de fiecare dată Slobozia a avut răspuns și a reușit să se apropie sau să egaleze. La pauză, Craiova a condus cu 12-11, pentru ca imediat de la reluare Drăguț să egaleze la 12. Din acel moment, oltencele au apăsat pe accelearație, Pîrvuț fiind în prim-plan, și au reușit să se desprindă pe tabelă, nelăsând nicio speranță Sloboziei, care a ratat inclusiv patru aruncări de la șapte metri.

SCM Craiova-CSM Unirea Slobozia 26-21 (12-11)
SCM Craiova: Pîrvuț 9 goluri, Eidem 8, Apipie 4, Cioaric 2, Ilie-Șelaru 1, Florică 1, Tomescu 1
CSM Slobozia: Drăguț 6 goluri, Pavăl 3, Moroianu 3, Dăscălete 2, Cricleviț 2, Nica 2, Băcăoanu 1, Carabulea 1, Stănciulescu 1
Aruncări de la 7m: 6/5, respectiv 7/3
Eliminări: 5 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.