Corona trece de Brăila, însă o pierde pe Sorina Tîrcă

0
3236

Corona Brașov a obținut al patrulea succes din acest sezon, 27-23 (15-12) cu HC Dunărea Brăila, pe teren propriu. Victoria este însă umbrită de accidentarea Sorinei Tîrcă, jucătoare care a suferit o fractură la mâna stângă.

Ion Crăciun a abordat partida cu Brăila fără Marina Dmitrovic, accidentată, și a pierdut-o și pe Sorina Tîrcă după 10 minute, accidentată la mâna stângă. Aruncate în luptă, Larisa Tămaș și, mai ales, Daria Bucur s-au achitat bine de sarcini, iar Corona a bifat al patrulea succes din acest sezon.

Cu Bucur, Buceschi și Chiper în formă bună, Corona s-a desprins pe finalul primei reprize la trei lungimi, 15-12, pentru ca în partea a doua Tatalovic să închidă în multe momente poarta Coronei. Astfel, brașovencele și-au asigurat un final de meci liniștit după ce au condus și la șapte goluri și s-au impus în cele din urmă cu 27-23, urcând până miercuri pe podiumul Ligii Florilor.

Rezultatele înregistrate în etapa a șasea (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: