Corona se impune cu emoții la Vâlcea

0
363

corona-valcea 14-15Corona Brașov a câștigat în deplasarea de la Vâlcea, 27-24, dar a avut de tras din greu pentru a pleca cu toate punctele din Zăvoi.

Fără Janina Luca, Vâlcea a rezistat ceva mai bine de 40 de minute în fața vicecampioanei României. Începutul a fost mai bun pentru oaspete, care au avut 6-3 după 11 minute de joc, însă Vâlcea a revenit rapid și a egalat la 6, prin Clara Vădineanu. Corona a mai forțat o dată desprinderea și a ajuns la 10-8 și 11-9 pe tabelă, dar echipa lui Dumitru Muși a întors rezultatul și a intrat în avantaj la cabine, 14-13, Adespii semnând ultimul gol al reprizei.

Gazdele au menținut ritmul încă zece minute din partea a doua, după care au cedat și au dat posibilitatea Brașovului să revină la conducere. Vădineanu a dus scorul la 20-17, dar din acel moment Vâlcea nu a mai găsit soluții și Corona a înscris de cinci ori consecutiv (20-22, minutul 49). Până la final, Corona a gestionat bine avantajul și pleacă cu toate punctele de pe terenul echipei din Vâlcea, în ultimul test dinaintea partidei cu CSM București, de acasă.

HCM Rm. Vâlcea-Corona Brașov 24-27 (14-13)
HCM Rm. Vâlcea: Băbeanu, Sîntămărean (portari), Vădineanu 9 goluri, Adespii-Molnar 6, Ilina 4, Andrei 2, Craiu 1, Bădiță 1, Stoica 1, Predoi, Cherăscu, Chirilă
Corona Brașov: Mîrcă-Olariu, Dedu (portari), Zamfir 9 goluri, Apetrei 5, Dincă 4, Neagu 3, Brădeanu 2, Balint 2, Briscan 1, Tudor 1, Bondar, Rațiu, Pricopi
Aruncări de la 7m: 4/3, respectiv 4/3
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.