Corona Brașov și Măgura Cisnădie vor reprezenta România în grupele Cupei EHF!

0
769

România va avea două reprezentante în grupele Cupei EHF în acest sezon, Corona Brașov și Măgura Cisnădie. Brașovencele au pierdut returul cu Gloria Bistrița, 22-24, dar se impuseseră în tur cu 27-25 și merg mai departe grație numărului de goluri marcat în deplasare. După 24-28 în tur, Măgura Cisnădie a câștigat returul cu Gran Canaria, 22-18 (11-7), și ajung în grupe pentru al doilea sezon consecutiv – Elena Voicu a fost decisivă pentru gazde, procentaj 50%!

A fost un meci nebun la Brașov, în care Bistrița a avut șansa ei de a se califica. Oaspetele au condus cu 24-21 după un gol al mezinei Șamanț, iar Buceschi a înscris la atacul următor, din aruncare de la șapte metri pe care tot ea o scosese. Era minutul 58 și până la final nu s-a mai marcat, deși ambele echipe au mai avut câte o posesie.

Corona Brașov-Gloria Bistrița 22-24 (11-13) – în tur 27-25
Corona Brașov: Hosu, Tymoshenkova, Popescu (portari), Buceschi 5 goluri din 6 aruncări, Laslo 4/9, Bazaliu 3/4, Tîrcă 3/7, Ciuciulete 2/2, Neagu 2/5, Bucur 1/1, Gomes 1/1, Pavicevic 1/3, Pătuleanu, Nolevska, Lopătaru
Gloria Bistrița: Zoqbi de Paula, Nenezic (portari), Pristăvița 6/7, Ilyina 4/6, Costa 3/5, Dincă 2/3, Szabo 2/5, Tetean 2/6, Ardean-Elisei 2/11, Șamanț 1/1, Rațiu 1/2, Bloj 1/3, Todor, Paraschiv, Moroianu, Zăgrean

Cu Elena Voicu într-o zi fenomenală, 15 intervenții și procentaj 50%, și cu Mihaela Ani-Senocico marcatoare a 10 goluri, Măgura Cisnădie s-a calificat în grupele Cupei EHF. Sibiencele au remontat deficitul de patru goluri din tur încă din prima repriză, 11-7, și s-au desprins mai apoi la șapte goluri: 15-8, 16-9, 17-10, 20-13, 21-14 și 22-15. A fost însă un final trăit cu sufletul la gură, deoarece echipa lui Alexandru Weber nu a mai marcat în ultimele șapte minute și a dat șansa ibericelor să spere din nou la calificare. S-a făcut 22-18 în minutul 57, iar până la final ambele formații au ratat câte două atacuri.

Măgura Cisnădie-Gran Canaria 22-18 (11-7) – în tur 24-28
Măgura Cisnădie: Ilie, Voicu, Pașca (portari), Ani-Senocico 10 goluri din 13 aruncări, Tănăsie 4/6, Moldovan 3/6, Ujkic 2/3, Panici 2/4, A. Predoi 1/2, Anastacio 0/1, Crăciun, Stîngă, Nan, D. Predoi, Iuga
Gran Canaria: Navarro, Palomino (portari), Rodriguez 6/8, Lusson 6/14, Gonzalez 2/2, Falcon 1/1, Spugnini 1/1, Trojaola 1/2, Tanaskovic 1/4, Perez 0/1, Gutkowska 0/2, Valdivia 0/2, Machin, Hernandez