Constanța, victorie imensă în fața campioanei! CSM București trece de Făgăraș și urcă pe podium

0
759

Etapa a 16-a s-a încheiat luni seară, iar gazdele de la CSM București și HC Dobrogea Sud Constanța au profitat de avantajul terenului propriu și s-au impus în duelurile cu CSM Făgăraș și Dinamo București.

În capitală, CSM București, cu Jakub Krupa și Ionuț Ramba reveniți în echipă, a trecut de CSM Făgăraș cu 35-26 (16-12) și a urcat pe locul al treilea al clasamentului. Bucureștenii au profitat în prima repriză de greșelile oaspeților și s-au desprins la patru lungimi, pentru ca actul secund să fie controlat în totalitate de băieții lui Dan Anca.

La Constanța, Dobrogea Sud a învins campioana Dinamo cu 27-26 (13-11) și ajunge la 13 meciuri fără înfrângere în toate competițiile. A fost un meci de luptă, în care s-au acordat 17 eliminari și trei cartonașe roșii, pe care Constanța și-a adjudecat meritat în cele din urmă. Prima repriză a fost echilibrată până pe final, când gazdele s-au desprins la 13-11, iar în partea a doua elevii lui Djordje Cirkovic și-au păstrat avantajul obținut. Cu opt minute înainte de final, Constanța conducea cu 24-19, Dinamo a forțat revenirea, însă timpul rămas n-a fost suficient. Constănțenii ajung la 27 de puncte și se află într-o postură bună de a termina în primele patru la finalul sezonului regular, în condițiile în care a întâlnit deja în retur trei formații aflate deasupra sa, Dinamo, Turda și Minaur.