Constanța scapă printre degete o victorie importantă

0
575

andreea enescu csu neptunCSU Neptun Constanța și HC Dunărea Brăila au terminat la egalitate, 26-26, meciul disputat duminică dimineață. Constanța a risipit un avantaj de patru goluri pe final de meci, nereușind să marcheze în ultimele șapte minute.

Meciul a avut două reprize total diferite. Brăila, deși a lăsat impresia că este formația mai bună în primele 30 de minute, n-a reușit să se desprindă la mai mult de trei goluri (5-8, minutul 15). Constanța a revenit și a egalat de două ori până la pauză, 8-8 și 10-10, dar s-a văzut condusă la finalul primelor 30 de minute după câteva momente mai slabe: 10-12.

Partea a doua a avut un scenariu total diferit. Deși a început mai bine, ajungând din nou la trei lungimi în fața adversarelor, Brăila putea pleca fără niciun punct de la Constanța. Cu cinci goluri consecutive, gazdele au trecut în avantaj și chiar au avut o șansă importantă de a câștiga partida, conducând cu 22-16 în minutul 47. Finalul a fost însă slab pentru elevele lui Ion Crăciun, care n-au punctat de la 26-22, scor înregistrat cu șapte minute înainte de final, și Brăila a scos un egal inextremis.

CSU Neptun Constanța-HC Dunărea Brăila 26-26 (10-12)
CSU Neptun: Enescu 8 goluri, Iovănescu 5, Ivan 3, Bărbos 2, Stoian 2, Toma 2, Tămaș 2, Orșivschi 2
Dunărea Brăila: Moldovan 11 goluri, Horjea 4, Brot 3, Czeczi 3, Perianu 2, Marchidanu 1, Farcău 1