Constanța s-a distrat cu HC Odorhei

1
545

hcm-odorhei 14-15HCM Constanța menține seria victoriilor în fața Odorheiului. Campioana s-a impus miercuri seară în fața echipei lui Vlad Caba, 32-25, după un meci dominat începând cu minutul 22.

Odorheiul mergea la Constanța din postura echipei aflate pe locul secund, însă a condus pe terenul campioanei doar de două ori: 1-0 și 7-6. În rest, HCM-ul a fost echipa mai motivată, mai bună, care a avut în Rudi Stănescu un adevărat înger păzitor.

Jocul s-a rupt de la scorul de 10-10, când Humet a înscris de patru ori consecutiv, două dintre reușite venind chiar când echipa se afla în inferioritate numerică. La reluare, Odorheiul s-a apropiat la două goluri, 15-13 și 16-14, dar din acel moment a cedat complet, din toate punctele de vedere. Stănescu și-a continuat recitalul și campioana s-a desprins astfel la nouă goluri, 26-17, la jumătatea reprizei secunde, iar Vlad Caba a apelat inclusiv la șapte jucători de câmp pe faza ofensivă pentru a limita proporțiile scorului. Oaspeții au ajuns la minus patru pe tabelă, 29-25, dar au încasat alte trei goluri pe final și HCM s-a impus cu 32-25, succes cu care urcă pe locul patru.

HCM Constanța-HC Odorhei 32-25 (15-11)
HCM Constanța: Stănescu, Popescu (portari), Humet 8 goluri, Cutura 8 (4 din 7m), Rakcevic 4, Cristescu 4, Toma 3, Vujadinovic 2, Gal 1, Enescu 1, Buricea 1, Adzic, Baican
HC Odorhei: Szabo, Tevzadze (portari), Rusia 8 goluri, Mihalcea 5 (2 din 7m), Sipos 4, Majnov 3 (2 din 7m), Kuzmanoski 1, Ferenczi 1, Szasz 1, Onyejekwe 1, Ramba 1, Stoilov, Orban
Aruncări de la 7m: 5/4, respectiv 6/4
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.

sursă foto: Octavian Dragomir