Constanța revine pe podium

2
750

hcm-odorhei 14-15HCM Constanța a revenit pe podiumul Ligii Naționale în urma victoriei de miercuri seară, de pe teren propriu, cu CSA Steaua Alexandrion București, 36-31.

Viorel Mazilu a încercat să-și surprindă omologul, apelând la o apărare om la om la Humet și Cutura pe toată durata partidei. Constanța s-a adaptat rapid însă la situație și a găsit cu ușurință drumul către gol, iar extremele și pivoții echipei au înscris primele 13 goluri din acțiune. Până atunci, Steaua a avut 3-1, 4-2, 8-7 și 9-8, după care lucrurile au curs în favoarea campionilor, care s-au desprins la trei lungimi după primele 30 de minute, profitând de câteva inexactități ale adversarilor pe faza ofensivă.

Aproape de jumătatea reprizei secunde, Corzo a apropiat Steaua la 26-25 pe tabelă, însă imediat Humet și Toma au refăcut diferența de la pauză. La acest scor, Buricea a primit o dublă eliminare, iar Baican a fost și el trimis temporar pe bancă, dar tot Constanța a fost echipa care a punctat. Humet a desprins decisiv HCM-ul, marcând pentru 30-25, o diferență înregistrată și la finalul partidei. 36-31, succes cu care campioana revine pe podium, în timp ce șansele Stelei la play-off sunt din ce în ce mai mici.

HCM Constanța-CSA Steaua Alexandrion București 36-31 (19-16)
HCM Constanța: Stănescu, Popescu (portari), Buricea 7 goluri, Cutura 6 (1 din 7m), Vujadinovic 5, Cristescu 5, Rakcevic 4, Toma 4, Humet 3, Baican 2, Tucanu, Adzic
CSA Steaua Alexandrion București: Laufceac (portar), Corzo 8 goluri, Salinas 8 (3 din 7m), Juverdianu 5, Rudovic 3 (1 din 7m), Szoke 2, Georgescu 2, Vancea 2, Ștefan 1, Nistor, Arsene, Macovei
Aruncări de la 7m: 1/1, respectiv 6/4
Eliminări: 8 x 2 min., respectiv 8 x 2 min.
Cartonașe roșii: Cristescu și Georgescu (câte trei eliminări)