Constanța provoacă prima înfrângere a CSM-ului și urcă pe primul loc! Adi Petrea, la primul succes pe banca lui CSM Făgăraș

0
1439

HC Dobrogea Sud Constanța este noul lider al Ligii Zimbrilor, după ce joi seară a învins pe CSM București, 30-23 (19-16), pe teren propriu. Tot joi, CSM Făgăraș a învins pe ”U” Cluj cu 39-30 și bifează victorie sub comanda lui Adi Petrea.

Joi a fost programat meciul dintre primele două clasate din Liga Zimbrilor, HC Dobrogea Sud Constanța și CSM București, și s-a dovedit a fi un meci mai puțin atractiv decât se anunța. Pe val după calificarea în grupele Cupei EHF, constănțenii au făcut un meci foarte bun și astăzi, deși au fost două reprize total diferite. În prima parte s-a jucat cu garda jos, s-au marcat 35 de goluri, iar la pauză Constanța conducea cu 19-16, un avantaj ce putea fi mai mare, însă câteva greșeli făcute de gazde în finalul reprizei au făcut ca CSM să se apropie. În partea a doua s-a marcat puțin, oaspeții se puteau apropia la un gol, dar Allahkaram Esteki a ratat ținta de la propriul semicerc la scorul de 22-20, iar de acolo disputa s-a rupt. Ultimul sfert de oră a fost de vis pentru Constanța și în special pentru Ionuț Iancu, care a închis realmente poarta, inclusiv în situații de unu la unu. S-a terminat 30-23, într-un meci în care, pe lângă Iancu, s-a remarcat și Ionuț Nistor, marcator a șapte goluri. Cu acest succes Constanța urcă pe primul loc, cu 30 de puncte.

La Făgăraș, echipa lui Adi Petrea a învins pe ”U” Cluj cu 39-30 și înregistrează al doilea succes stagional. Brașovenii n-au avut probleme cu nou-promovata, a condus de la început și până la final într-un meci în care Andrei Bejinariu și Nicolae Ungureanu au punctat de câte șapte ori.

Rezultatele etapei de până acum (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: