Constanța învinge dramatic pe Dunărea Călărași

0
1773

HC Dobrogea Sud Constanța a trecut de Dunărea Călărași cu 27-26 (11-16), în ultimul meci al etapei a treia a Ligii Zimbrilor, revenind de la -6 pentru a-și trece în cont a doua victorie a acestui sezon.

Fără să practice cel mai bun joc al său, Constanța a învins pe Dunărea Călărași, la limită, într-o manieră dramatică. Oaspeții au avut meciul în mână, au condus la șase goluri în debutul reprizei a doua, însă au început să aibă probleme tot mai mari în plan ofensiv de la 17-11. Constanța a profitat și a revenit în meci, în ciuda prestației foarte bune a lui George Șelaru, iar cu patru minute înainte de finalul partidei Nikolic marca pentru 27-25. Broască a redus din diferență, iar pe final Dunărea putea scoate totuși un punct. Șelaru l-a blocat pe Malinovic în situație de unu la unu, însă Dunărea n-a găsit drumul către gol în cele zece secunde rămase din întâlnire, astfel că gazdele se impun cu 27-26.

Rezultatele complete ale etapei (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: