Constanța continuă forma bună

0
1310

HC Dobrogea Sud Constanța a bifat al patrulea succes din acest sezon al Ligii Zimbrilor, scor 25-19 (13-9), cu Politehnica Timișoara. „Marinarii” urcă pe locul 5, cu 12 puncte, peste Timișoara și Steaua.

Se anunța un meci foarte interesant la Constanța, având în vedere prestațiile bune avute de Timișoara pe terenul dobrogenilor de-a lungul timpului. Echipa lui Zvonko Sundovski a reușit să se impună fără emoții în cele din urmă, deoarece s-a văzut condusă o singură dată pe tabelă, 8-9.

Practic, de la 8-9 Constanța a pus stăpânire pe meci. Gazdele au marcat de cinci ori consecutiv până la pauză, iar în minutul 32 Chikovani stabilea cea mai mare diferență dintre cele două echipe, 16-10. Timișoara a dat semne de revenire, s-a apropiat la 16-19 și 17-20, însă alte trei reușite consecutive ale Constanței au încheiat definitiv conturile. 25-19 la final, o victorie importantă pentru HCDS Constanța, care are un program accesibil în următoarea perioadă, urmând să întâlnească ultimele patru clasate.