Clujul continuă forma bună

2
696

ploiesti-cluj 14-15”U” Alexandrion Cluj a ajuns la trei victorii consecutive în Liga Națională după 23-22 cu CSM Ploiești, într-un meci disputat vineri după-amiază, pe teren propriu.

Prahovencele au controlat prima repriză, având un debut de meci foarte bun, în care au condus cu 4-1. Clujul n-a putut decât să se apropie la un gol de adversare în primele 30 de minute ale partidei, 6-7 și 9-10, după ce între timp Andreea Dincu desprinsese formația din Ploiești la patru lungimi (6-10). La cabine, oaspetele au intrat cu un avantaj de trei goluri, 13-10, diferență stabilită în ultimele două minute de Shutska și Toth.

Clujencele au revenit mult mai montate de la cabine și asta s-a văzut imediat și pe tabelă. Elevele lui Carmen Amariei au înscris de patru ori consecutiv în primele zece minute și au preluat conducerea pentru prima oară, 14-13, iar echilibrul s-a păstrat până în minutele de final, chiar dacă între timp Goran Kurtes a rămas fără Sheiko și Ionescu, ambele primind cartonașe roșii. De la 19-18, ardelencele au punctat de trei ori consecutiv, prin Tetean, Paraschiv și Laslo și au rezolvat soarta meciului, Ploieștiul reușind până la final să se apropie la un singur gol, fără a pune în pericol victoria studentelor. ”U” bifează al treilea succes consecutiv în Liga Națională și ajunge la patru puncte de play-off, loc ocupat chiar de adversara de astăzi.

”U” Alexandrion Cluj-CSM Ploiești 23-22 (10-13)
”U” Alexandrion Cluj: Enache, Măzăreanu (portari), Laslo 7 goluri, Paraschiv 6, Tetean 5, Vălean 1, Chintoan 1, Biriș 1, Popa 1, Cîrjan 1, Ivan
CSM Ploiești: Șerban, Ifrim (portari), Shutska 6 goluri, Sheiko 4, Vlaskalic 4, Toth 3, Dincu 2, Chiricuță 2, Ionescu 1, Dinu, Curtean, Vasilescu, Gherman
Aruncări de la 7m: 9/8, respectiv 8/6
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 7 x 2 min.
Cartonașe roșii: Sheiko (trei eliminări), Ionescu