Cisnădie obține trei puncte importante în lupta pentru locul trei! Craiova câștigă la Cluj, Slatina își ia revanșa în fața Buzăului

0
3410

Trei partide s-au disputat din etapa cu numărul 18 până acum, sâmbătă seară și duminică dimineață. În cel mai important meci de până acum, Cisnădie a învins pe Minaur Baia Mare, 27-26, și a urcat pe locul trei al clasamentului. Tot astăzi, Slatina a învins pe Buzău cu 23-19, iar sâmbătă Craiova a câștigat la Cluj, 29-27.

Craiova reintra în cursa pentru un loc în cupele europene după succesul de la Cluj, însă a avut din nou de muncit serios pentru cele trei puncte puse în joc. Clujencele au condus la patru goluri în prima repriză, dar au cedat treptat teren, la fel ca și în disputele precedente din campionat. Craiova s-a impus la final cu 29-27, fiind net superioară în ultimele zece minute, pe care le-au câștigat cu un parțial de 7-4.

Cu zece goluri, Oana Țiplea a condus pe Cisnădie spre un succes important, 27-26 cu Minaur Baia Mare. A fost un meci ce s-a rupt în primele zece minute din partea a doua, deoarece echilibrul a fost evident în primele 30 de minute. Gazdele au condus și la cinci lungimi pe parcursul actului secund, o diferență la care a contribuit decisiv și Elena Voicu, iar Minaur s-a apropiat pe final în condițiile în care nu a mai primit gol în ultimele șapte minute.

Slatina bifează al doilea succes consecutiv pe teren propriu, 23-19 cu Gloria Buzău, la capătul unul meci în care s-a aflat la conducere în permanență, deși nu s-a bazat pe două jucătoare foarte importante, Alexandra Andrei și Ștefania Lazăr. Au fost două reprize diferite, deoarece în prima s-a jucat cu garda jos, iar Slatina a condus la pauză cu 16-11, în timp ce în a doua parte s-au mai marcat doar 15 goluri! Oana Chitacu a fost cea mai bună marcatoare a întâlnirii, cu 7 reușite.