Cisnădie câștigă trei puncte mari la Brașov, iar Dumitru Berbece și-a anunțat plecarea la finalul partidei! Brăila a câștigat derby-ul cu Galați!

0
3121

Ultimele două meciuri ale etapei s-au dovedit a fi extrem de interesante. Măgura Cisnădie a reușit să câștige la Brașov și să obțină trei puncte foarte importante în ecuația evitării barajului, în timp ce Brăila s-a impus în derby-ul cu Galați și s-a desprins la cinci puncte de Zalău înaintea meciului direct.

Evenimente notabile au avut însă loc la Brașov, după victoria sibiencelor: Dumitru Berbece și-a anunțat plecarea de la echipă, în urma înfrângerii cu 31-29! „Cisnădie ne-a bătut pe dăruire și atitudine. Noi nu le-am avut. Am fost precipitați, ne-am grăbit. Nu am avut capul pe umeri. Lucruri pe care pe mine mă deranjează mult. Și din exterior sunt câteva aspecte. Trebuie să spunem ce se întâmplă la club. Știm foarte bine că s-au semnat doar trei contracte până acum. Denisa e plecată. Nu se știe cine mai rămâne și cine nu. Îmi pare rău că nu am dat drumul la mai multe fete să joace în această partidă. Să le pun pe bancă pe unele care nu mai au nici un drept să mai stea în echipa asta. Voi cere conducerii să le taie jucătoarelor toți bani până la finalul sezonului. Nu merită. Am ajuns să mă fluiere și pe mine lumea. De mâine nu mai vin la echipă, nu se poate așa. Să vină altcineva să antreneze. Conducerea nu îmi spune nimic, cele mai multe lucruri le aflu din exterior. Am rămas doar eu cu echipa. Ce să fac eu, să le spun că le fac eu contracte?!… Cu se să le atrag eu. Sunt și eu vinovat și răspunzător pentru această înfrângere, dar nu e corect cum se lucrează aici”, a spus Dumitru Berbece, la conferința de presă de după meci, potrivit mytex.ro. Mandatul acestuia ca antrenor principal se încheie după doar o lună și jumătate!

Brăila a rezolvat derby-ul cu Galați în repriza a doua, după ce 30 de minute oaspetele s-au menținut aproape de ocupanta locului secund. A fost 23-19 la final, deși în minutul 52 Brăila conducea cu 21-14.

Rezultatele complete ale etapei (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: