Cisnădie câștigă derby-ul etapei

0
2709

Cel mai interesant meci al etapei a patra a Ligii Florilor s-a disputat miercuri, la Cisnădie, unde CS Măgura din localitate a învins pe SCM Craiova, scor 25-22 (12-13).

Craiova s-a deplasat la Cisnădie fără Jelena Trifunovic, suspendată un meci după ce a văzut cartonașul roșu în meciul de la Vâlcea, în timp ce Bogdan Burcea a luat loc în tribune, ispășind prima etapă de suspendare din cele cinci dictate de Comisia Centrală de Disciplină. Povestea întâlnirii s-a scris în ultimele minute, în condițiile în care cele două formații echilibrul a fost evident în cea mai mare parte a timpului. Iar dacă gazdele au greșit mai puțin pe durata partidei, Craiova a fost ținută în meci de intervențiile portarilor, în special cele ale Florentine Stanciu din repriza a doua, multe din situații de unu la unu. Cea care a închis meciul a fost Ada Moldovan, aceasta transformând o aruncare de la șapte metri în minutul 58, la 24-22.

Pentru Măgura Cisnădie este a treia victorie stagională și urcă, temporar, pe prima poziție, în timp ce Craiova a pierdut și al doilea meci împotriva unei rivale la un loc pe podium.

Programul partidelor rămase de disputat din această etapă (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: