Campioana, succes la Roman

1
464

gjorgjevskaHCM Baia Mare a câștigat pentru a treia oară în acest sezon în fața Romanului, 24-19, pentru prima oară însă în deplasare. Campioana a avut dificultăți timp de o repriză, însă și-a revenit în debutul părții a doua.

În prima repriză, HCM Roman a controlat meciul. Gazdele, mai eficiente pe faza ofensivă și mai sigure în defensivă, au dictat ritmul partidei, intrând la cabine cu un avantaj de două goluri, 11-9, ratând inclusiv două aruncări de la șapte metri pe final. Situația s-a schimbat în partea secundă, chiar dacă Mihalschi dusese între timp scorul la 12-9. Nouă minute fără gol pentru gazde au făcut ca Baia Mare să preia inițiativa, pe care nu a mai cedat-o până la final. În minutul 46, Do Nascimento a semnat cea mai mare diferență a partidei, de șase goluri, 20-14, atinsă de alte patru ori până la încheierea meciului. La final, HCM a câștigat cu 24-19 și păstrează distanța față de CSM București.

HCM Roman-HCM Baia Mare 19-24 (11-9)
HCM Roman: Stoleru 4 goluri, Agrigoroaie 4, Toskovic 4 (1 din 7m), Mihalschi 3 (1 din 7m), Iuganu 2, Băbeanu 1, Chitacu 1
HCM Baia Mare: Buceschi 4 goluri (2 din 7m), Do Nascimento 3, Ardean-Elisei 3, Davydenko 3, Herrem 3, Gjeorgjievska 2, Makeeva 2, Marin 2, Abbingh 1, Lobach 1
Aruncări de la 7m: 5/2, respectiv 5/2
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.