Campioana scoate o remiză pe terenul Vasluiului

0
364

hc-vaslui-constanta-300x242După victoria cu Steaua, HC Vaslui a fost aproape de încă un rezultat important. Moldovenii au remizat cu HCM Constanța, 25-25, dar a avut posibilitatea de a câștiga meciul, însă Țuțu a aruncat doar în blocaj la ultima fază.

A fost un meci cu multe răsturnări de scor. Gazdele au început mai bine și au condus cu 3-1 după 9 minute de joc, după care HCM-ul și-a intrat în ritm și a trecut la conducere. Campioana s-a desprins la trei goluri în minutul 21 (8-5), dar s-a văzut egalată până la pauză de o echipă cu un moral bun și motivată la maxim.

În partea a doua s-a mers după același scenariu, cu echipa lui Bibirig începând mai bine, 16-14. Campioana a întors scorul încă o dată, preluând conducerea în minutul 41, 17-16, și desprinzându-se la două lungimi, 22-20, cu 12 minute înainte de final. Avantajul a fost însă unul fragil, pentru că moldovenii au revenit rapid și s-au desprins la rândul lor la două goluri, 25-23, în minutul 57, dar Constanța n-a cedat și a reușit să scoată un punct. Gazdele au avut ultimul atac al meciului, însă Țuțu nu a găsit drumul către gol, aruncând doar în blocajul advers. Cu acest punct, HC Vaslui egalează Steaua la puncte, în timp ce Constanța pierde teren față de primele clasate.

HC Vaslui-HCM Constanța 25-25 (12-12)
HC Vaslui: M. Bujor 7 goluri, Soare 5, Roșu 4, Țuțu 3, S. Ignat 3, G. Bujor 2, Hagiu 1
HCM Constanța: Cutura 9 goluri, Humet 6, Buricea 3, Toma 3, Rakcevic 3, Cristescu 1

sursă foto: vrn.ro