Buzău sparge gheața în prima ligă, CSM București și Dinamo s-au impus pe teren propriu

0
2401

Etapa a patra a Ligii Zimbrilor a continuat sâmbătă seară, cu partide la Buzău și București. Cel mai atractiv meci dintre cele trei disputate a avut loc la Buzău, unde nou-promovata a învins pe CSU Suceava, 29-27, bifând primul succes pe prima scenă.

HC Buzău contabilizează astfel primele trei puncte din acest sezon, după o victorie în fața Sucevei, formație ce remizase în etapa trecută cu Dinamo. Iar dacă gazdele au făcut un joc bun, băieții lui Adi Chiruț au comis multe greșeli, taxate de Asoltanei și compania. Totuși, suspansul s-a menținut până în secundele de final, când Răzvan Istrate a marcat pentru 29-27 și a încheiat conturile. Buzăul putea închide partida însă mult mai devreme, în condițiile în care a condus cu 20-15 în debutul părții a doua și cu 24-18 în minutul 46.

CSM București a urcat în poziția de lider, cel puțin până luni seară, după victoria 30-22 cu CSM Bacău. Băieții lui Paulo Pereira nu au avut emoții în disputa cu nou-promovata, dominând partida încă din primele minute. Chike Onyejekwe a fost cel mai bun marcator al disputei, cu șase goluri. Bucureștenii sunt singurii cu patru victorii în acest sezon, prag pe care îl mai poate atinge CSM Focșani.

Dinamo București a trecut de CSM Făgăraș, 28-22, într-un meci cu puține reușite și în care oaspeții au ținut ritmul puțin mai mult de o repriză. Campionii și-au respectat blazonul, s-au desprins treptat pe tabelă, au ajuns la +6 în minutul 46 prin golul lui Kuduz, iar Șandru a stabilit cea mai mare diferență, cu un minut înainte de final, 27-20. Nicu Negru a fost principalul realizator al disputei, cu nouă reușite.

Rezultatele etapei a patra (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: