Brăila evită barajul după succesul de la Slatina!

0
1283

În foarte mare măsură, HC Dunărea Brăila scapă de emoțiile barajului, un aspect ce părea imposibil la un moment dat. Echipa lui Aurelian Roșca a câștigat astăzi la Slatina, 22-18 (10-8), și o egalează la puncte în clasament, însă stă mai bine la meciurile directe.

Pentru a doua oară în acest sezon, Dunărea Brăila s-a impus în deplasare. Este însă o victorie foarte, foarte importantă, în condițiile în care o scapă de barajul de promovare/retrogradare în proporție de 99%. Brăila a câștigat la Slatina, 22-18, după un meci însă cu destul de multe greșeli de ambele părți, în special în plan ofensiv. Oaspetele au condus la pauză cu 10-8, însă Slatina a început foarte bine partea a doua și a marcat primele șase goluri ale reprizei. Brăila a revenit așadar de la 10-14 și 14-16, reușind să nu primească gol timp de aproape 15 minute în intervalul 40-55. Un aport semnificativ la acest succes l-a avut și Gabriela Dobre, care a câștigat net duelul de la distanță cu portarii gazdelor.

Slatina mai poate depăși Brăila în clasament doar în cazul în care adună mai multe puncte în ultimele două etape decât adversara de astăzi, însă acest lucru este foarte puțin probabil. Gruparea olteană merge la Vâlcea în etapa următoare și va sta în ultima, în timp ce Brăila primește vizita Bistriței și se deplasează la Buzău. Gloria Buzău este și ea implicată în lupta pentru evitarea locului 11, are două puncte mai puțin decât Brăila și Slatina și mai are de jucat cu CSM București (acasă), CSM Galați (deplasare) și Dunărea Brăila (acasă).