Brăila câștigă dramatic derby-ul cu Galați! Slatina revine în lupta pentru evitarea retrogradării după succesul cu Rapid, Cisnădie pleacă cu toate punctele de la Cluj

0
2420

Trei meciuri au avut loc astăzi din prima etapă a returului, iar disputa dintre Brăila și Galați a fost un adevărat thriller. Brăila a câștigat cu 20-19, în ultima secundă, prin golul marcat de Ilyina!

Derby-ul Dunărea Brăila-Danubius Galați părea să curgă într-un singur sens, în condițiile în care gazdele au controlat prima repriză cu autoritate și au avut un avantaj de șapte goluri în minutul 37! Doar că formația lui Florin Pera a avut mari emoții cu Danubius Galați, a reușit un gol în 22 de minute și s-a văzut condusă cu 19-18 de o formație oaspete pentru care Livrinikj a punctat de șapte ori! Brăila s-a salvat în final, Alina Vatu și Dzyiana Ilyina marcând golurile ce au adus victoria, cea din urmă punctând în ultima secundă a disputei.

CSM Slatina revine în cursa pentru evitarea retrogradării după ce astăzi a învins pe Rapid București cu 29-23 (18-9). Oltencele au început perfect meciul, au condus cu 4-0 și 8-2 și n-au avut probleme în fața unei echipe ce a marcat doar de două ori prin aruncări de la nouă metri. Gruparea antrenată de Victorina Bora ajunge la două puncte în spatele Sloboziei, echipă aflată pe loc de baraj.

Măgura Cisnădie își consolidează poziția a patra a clasamentului după victoria de la Cluj, 28-23, un meci în care a avut de tras ceva mai mult de o repriză. Cu Mirela Pașca în mare formă în partea a doua, în care a primit doar șapte goluri, Cisnădie a obținut al cincilea succes consecutiv pe teren străin al sezonului.

Rezultatele etapei de până acum (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: