Brăila bifează al patrulea succes consecutiv, Bistrița respiră după victoria de la Slobozia! Minaur, succes pe teren propriu cu Zalău

0
699

A fost ziua favoritelor în Liga Florilor, toate cele trei întâlniri disputate sâmbătă terminându-se conform calculelor hârtiei.

Brăila a bifat al patrulea succes la rând în Liga Florilor, 24-19 (16-12) cu SCM Craiova. Oltencele se confruntă în continuare cu probleme de efectiv, Klikovac lipsind astăzi după accidentarea din partida precedentă, cu Vâlcea. În schimb, la Brăila a debutat Claudia Constantinescu, marcatoare a patru goluri. De remarcat și cele zece goluri reușite de Marina Dmitrovic.

Gloria Bistrița a înregistrat a treia victorie din campionat, 26-24 la Slobozia, însă a muncit timp de 60 de minute pentru cele trei puncte. Slobozia a făcut un meci bun, a condus la pauză, însă medaliata cu bronz din sezonul trecut a fost mai bună în partea a doua. Valentina Ardean-Elisei a marcat de șapte ori pentru Bistrița, cea mai bună marcatoare a lui Horațiu Pașca.

Minaur și-a consolidat poziția a treia și s-a apropiat la două puncte de Corona Brașov după victoria 24-16 cu HC Zalău, de pe teren propriu. Băimărencele au condus pe întreaga durată a meciului, iar Marija Shteriova s-a remarcat, cu zece goluri marcate.

Rezultatele etapei a șaptea (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: