braga_szkc_meccs_20150517La zece ani de la înființare, HC Odorhei a cucerit primul trofeu. Echipa lui Vlad Caba a câștigat Cupa Challenge în dauna lusitanilor de la ABC Braga, deși plecau cu un deficit de patru goluri din primul meci.

După 28-32 în meciul tur, Odorheiul n-a avut un start de meci tocmai convingător. Braga a condus în debut, însă gazdele au început să joace din ce în ce mai bine și să revină în meci. Ramba și-a adus echipa pentru prima oară în avantaj, în minutul 21, pentru ca diferența să se mărească pe fondul unei superiorități. Mihalcea a făcut 17-13, din aruncare de la șapte metri cu trei minute rămase din prima parte, iar la pauză ecartul era de trei lungimi: 18-15.

În partea a doua, Braga a făcut multe greșeli de care Kuzmanoski și compania au profitat. La șapte minute de la reluare, Ramba ducea scorul la 23-16, forțându-l pe antrenorul oaspeților să solicite timp de odihnă. Time-out-ul n-a avut efect, deoarece în continuare reprezentanta României a fost mai bună. Talas a stabilit cea mai mare diferență a finalei, de nouă goluri, 29-20, cu șase minute înainte de final, punând capăt speranțelor celor de la Braga la cucerirea trofeului. S-a terminat 32-25 și Odorheiul obține primul trofeu din istorie.

HC Odorhei-ABC Braga 32-25 (18-15)
HC Odorhei: Szabo, Tevzadze, Orban (portari), Mihalcea 9 goluri (7 din 7m), Kuzmanoski 7, Rusia 4, Majnov 3, Ramba 3, Komporaly 1, Sipos 1, Talas 1, Ferenczi 1, Szasz 1, Onyejekwe 1, Stoilov, Konya
ABC Braga: Gomes, Dias (portari), Pereira 6 goluri, Pinto 5 (1 din 7m), Antunes 4, Seabra Marques 2, Pesqueira 2, Albuqueque 2 (ambele din 7m), Branquinho 1, Tavares 1, Martins 1, Massuca 1, Tavares Da Rocha, Goncalves, Rebelo
Aruncări de la 7m: 8/7, respectiv 5/3
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 6 x 2 min.