Zalăul obține trei puncte vitale

0
597

zalau-braila 14-15HC Zalău a obținut vineri seară trei puncte extrem de importante în lupta pentru locul în play-off. Echipa lui Gheorghe Tadici a trecut de Dunărea Brăila cu 34-31, după un meci controlat începând cu minutul 25.

A doua deplasare lungă din 2015 n-a fost cu noroc pentru Brăila, care chiar dacă a făcut un meci bun în prima repriză, n-a putut pleca cu măcar un punct de la Zalău. Oaspetele au controlat ostilitățile timp de 25 de minute, chiar dacă în această perioadă Rob aducea echipa gazdă în avantaj, 7-6, în minutul 19. Finalul reprizei a aparținut Zalăului, care a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, 15-13.

În repriză a doua, echipa lui Gheorghe Tadici n-a avut probleme în a-și conserva avantajul. Mai mult, pe final, Zalăul a condus chiar și la șapte goluri diferență, 32-25, iar antrenorul gazdelor a decis să introducă în teren și restul jucătoarelor înscrise pe raportul de joc. Brăila a profitat și a limitat proporțiile scorului, însă cele trei puncte rămân la Zalău.

HC Zalău-HC Dunărea Brăila 34-31 (15-13)
HC Zalău: Constantinescu 10 goluri, Pintea 8, Ciuciulete 5, Trif 4, Bardac 3, Rob 3, Lazăr 1
HC Dunărea Brăila: Horjea 8 goluri, Moldovan 8, Farcău 8, Perianu 4, Brot 2, Irimia 1